Stutteri besøg og Sjællandsmøde 2006 hos Helle Therkelsen og Ann Sandford
Lørdag d. 20 august 2006

Velkomst på Stutteri Tusindfryd

Foto: Helle Therkelsen.
Efter et dejligt morgenbord hos Helle, var det rundt at se på ponyer

Stutteriet hingst Hedegårdes Elvis

Et herligt gensyn med Stjernens Nichole

Tusindfryds Niall, efter Skovlundens Waterloo

Tusindfryds Rhona, også et Waterloo barn

Denne lille herre hedder Tusindfryds Lenox. At han er søn af Stjernens Mini-Dusty er ikke svært at få øje på

Lindy Hop af Jaboroder en af Tusindfryds dejlige hopper var noget betænkelig ved alle de mennesker der kom myldrende

Foto: Helle Therkelsen.
Så er markvandringen på Tusindfryd ved at være slut

Her et farvelblik fra de tre følbasser
Så var det ud i bilerne og afsted til Sandford

Foto: Helle Therkelsen.
Også på Stutteri Sandford stillede ponyerne op til skue.

Foto: Helle Therkelsen.

Foto: Helle Therkelsen.
Efter rundvisningen på stutterierne holdt vi Sjællandsmøde til et ualmindelig veldækket kaffebord hos Ann.Det var bare skønt. Tusinde tak til Helle og Ann for afholdelsen af denne dag.
Herunder kan referatet fra medlemsmødet læses.
Vi var samlet lidt over 30 medlemmer til det årlige medlemsmøde der startede på Stutteri Tusindfryd med morgenkaffe og rundtur mellem ponyerne, og fortsatte med rundvisning på Stutteri Sandford med efterfølgende kaffebord.
Året der gik v/Janny Sørensen
- Nye tiltag i 2006, uddelegering af arrangementer. Har været en succes. Mange gode arrangementer er blevet afholdt uden at en enkelt person har skulle stå for dem alle
- Bestyrelsen i Avlsforeningen: Signe Egelund er midlertidigt trådt ud, og er blevet erstattet af suppleant Janny Sørensen.
- Ønske fra Janny´s side om ny kontaktperson på Sjælland, sidst på mødet blev vi dog alle enige om at det har fungeret rigtig tilfredsstillende for alle parter med at lave undergrupper som selv står for de enkelte arrangementer, og det lykkedes derfor at overtale Janny til endnu et år på posten som kontaktperson.
Børnegruppen v/Ann Sandford
- -Er ikke rigtig kommet fra start… Der er dog stadig ønske om at have en eller anden form for gruppe der kan fungere som tovholder for forskellige aktiviteter med juniorerne. Pladsen som tovholder for en Juniorgruppe er stadig ledig…
Køregruppen v/Wisti Riise, Anna Rasmussen (og Paul Andersen)
- Der har i løbet af året været afholdt kørekursus for både begyndere og de let til meget øvede.
- Begynderkurset bestod af en teoridel og en praktisk del. Undervisere på kurset var Paul Andersen, Anna Rasmussen og Thomas Petersen. Det var en stor succes der vil blive gentaget i foråret 2007.
- Kurset for de let til meget øvede blev holdt hos Kurt Klindt og var ligeledes en succes der forventes gentaget , måske allerede i dette efterår.
- Søndag d 29/10 er der Løvfaldstur i Dyrehaven. Vi mødes på den store P-plads ved Bakken kl. 11.00
Stutteribesøg v/Helle Therkelsen
- Turen til Sverige d. 16/9-2006 er meget usikker…. Der mangler tilmeldinger, og da den har været meget omstændig at planlægge ønsker Helle ikke at stå for evt. arrangement af en lign. tur.
- Stutteribesøg i Danmark, samt tid og sted for næste medlemsmøde i den kommende sæson vil Helle stadig gerne stå som ansvarlig for.
Faglige kurser og indslag v/Janny Sørensen
Der har i sæsonen været afholdt følgende kurser:
- Folingskursus: Stor succes
- Klikkerkursus: Stor succes
- Kørestævne i Revsø: Stor succes
Ønsker for næste sæson:
- Mere socialt samvær på Roskilde Dyrskue. Det må da kunne lade sig gøre at holde liv i traditionen om fællesspisning lørdag aften….
- Jette Thelin: Forslag om at vi i fællesskab lejer 2 campingpladser hvorpå der bliver sat pavilloner op til fælles afbenyttelse. Heri ville Jette så samtidig arrangere fællesspisning lørdag aften med mad udefra til en billig penge. Forslaget om en ”Smugknu” blev positivt modtaget og Jette arbejder videre med ideen.
- Wisti Riise: Forslag om et fællessted at sidde oppe ved staldene hvor der skal være ”bemanding” til at svare på spørgsmål omkring vores ponyer, foreningen med videre. Karen Petersen og Brigitte Rasmussen laver i samarbejde med Anette Thorshøj fra Bestyrelsen i Avlsforeningen en gruppe der vil forsøge at få noget lignende stablet på benene til næste års Dyrskue.
- Folingskursus: Tovholder Janny
- Farvekursus: Tovholder Anette Thorshøj
- Agility: Tovholder Wisti Riise
- Klikkerkursus: Tovholder Joan Schou
- Hjemmesidekursus: Ikke den helt store opbakning….
Shettival 2007 v/Anette Thorshøj
Der vil I dagene 14+15/7-2007 blive afholdt Shettival på Horsens Dyrskueplads. Der vil være diverse brugsklasser og eksteriørklasser. Der er plads til 400 ponyer og der vil blive sendt invitationer ud til de forskellige ISPC lande. Skulle nogen have tid og lyst til at give en hjælpende hånd med er de meget velkomne til at tage kontakt til Finn Ravn der er tovholder på begivenheden.
Diverse fra Bestyrelsen v/Anette Thorshøj
- År 2006 var en god kåringssæson…. Der var 170 hopper til kåring og det er noget nært det maksimale af hvad dommere og bestyrelse kan magte på 3 dage. I 2007 er det derfor muligt at hoppekåringen udvides med en enkelt dag. Dommerne var i øvrigt MEGET imponerede over kvaliteten ved årets kåring. Bestyrelsen har et ønske om at rykke kåringen til august fremover, dette skal dog godkendes på Generalforsamlingen. Sjællandsgruppen støtter op om dette forslag.
- Materialprøve Sjælland skal prøves et par gange mere før Bestyrelsen beslutter endeligt om det er formen for afholdelse af Materialprøve. År 2005 gav et mindre underskud, og alle opfordres derfor til at møde op og få afprøvet deres vallakker eller hopper så vi kan få en dag ud af det.
Janny Sørensen rundede dagen af med at sige tak til dagens værter for at de så velvilligt åbnede deres døre for os alle. Tak til medlemmerne for det store fremmøde, de mange gode initiativer og den positive ånd mødet blev holdt i.
Referant Pernille Bjerre
Alle som har lyst til at give en hånd med, henvender sig til udvalgspersonerne.
Vi vil gerne have en sjællandsk mailliste: Mail venligst Jeres adresser til Anette Thorshøj.
Husk at give besked til alle de medlemmer I møder på Jeres vej.

